Zánět močového měchýře je nepříjemné onemocnění, které se v případě zanedbání může zvrhnout v chronický problém. Navíc, pokud se jedná o těžší průběh zánětu, je doprovázen horečkami a dalšími komplikacemi. Na záněty močového měchýře statisticky trpí víc ženy, ale to neznamená, že by byli tohoto problému muži zcela ušetřeni.
Příznaky zánětu močového měchýře
- pálení při močení
- časté nucení na močení
- bolesti podbřišku
- horečka
- únava
- bolesti beder
- krev v moči
- výtok z pochvy
Příčiny vzniku zánětu močového měchýře
- přenos bakterie z konečníku do močové trubice
- zadržování moči
- cukrovka
- nechráněný pohlavní styk
- anální sex
- těhotenství
- porod
- klimakterium
Všechny výše uvedené příčiny různorodým způsobem umožňují vniknutí a rozmnožení bakterií. V drtivé většině případů se jedná o bakterii Escherichia coli, která se běžně vyskytuje v lidském trávícím traktu. Nedostatečnou hygienou, nízkým proplachováním močových cest nebo během rizikového období se bakteriím podaří proniknout přes močovou trubici až do močového měchýře a tam se rozmnožit.
Vyšší výskyt tohoto onemocnění u žen je způsoben zejména tím, že mají kratší močovou trubici, přes kterou bakterie snadněji proniknou. Dále je u žen močová trubice blíže konečníku, než u mužů a proto je přenos infekce rychlejší a snazší.
U cukrovkářů je zase vyšší výskyt cukru v moči a to prospívá množení bakterií.
Léčba zánětu močového měchýře
V případě výskytu příznaků zánětu vám lékař provede rozbor moči a pokud se prokáže výskyt bakterie, bude vám předepsána antibiotická léčba. Antibiotika se obvykle podávají perorálně po dobu pěti až sedmi dní.
Během léčby je nutné odpočívat a neprochladnout. V teple by měly být oblasti ledvin, podbřišku a nohou. Pohybovat byste se neměli na přímém Slunci. Důležitý je vysoký příjem tekutin, vyhýbejte se alkoholu a různým slazeným nápojům.
Z přírodní léčby můžete využít každodenní pití čajové směsi zaměřené na záněty močových cest. Velmi dobrým přírodním prostředkem jsou brusinky. Nejčastěji se užívají tablety, ale chybu neuděláte ani tehdy, pokud budete konzumovat brusinky sušené nebo kompotované.
Léčba zánětu močového měchýře by se rozhodně neměla podcenit. Jak již bylo řečeno, může se z ní stát chronický a často se opakující problém, který dokáže přivodit i neplodnost. Dalším problémem neléčeného zánětu je jeho rozšíření do ledvin, jejichž funkci může dlouhodobě oslabit.
Prevence
Klíčovým faktorem je dostatečná hygiena a nestřídání sexuálních partnerů. Po pohlavním styku je vhodné se vymočit. Obecně byste měli hodně pít a nezadržovat moč – tedy chodit pravidelně na malou. Vhodné je vyhýbat se prochladnutí. Pozor na odhalená záda, břicho a vysedávání na studeném podkladu.
Další články z rubriky
- Zánět močového měchýře: Příznaky, léčba
- Selhání ledvin (renální insuficience)
- Brusinky na močové cesty
- Chlamydie: Příznaky, léčba
- Infekce močových cest
- Poševní mykóza u žen
- Bolest močového měchýře
- Urologické vyšetření
- Cystoskopie: Vyšetření močového měchýře
- Časté močení
- Escherichia coli v moči (bakterie e coli)
- Zánět ledvin: Příznaky, léčba
- Bolest v podbřišku
- Krev v moči
- Pálení při močení – pálení močové trubice
- Rakovina močového měchýře: Příznaky, léčba
- Další články z rubriky 'Souvisejicí' »