Zánět ledvin je nejčastěji bakteriálního původu. Může být akutní nebo chronický. Mezi nejčastější způsob, jak dojde k rozšíření infekce, je její vzestup z oblasti močového měchýře nebo močové trubice. Dalším možným způsobem infekce ledvin je její rozšíření z krve. Do krve se infekce dostane z jiných zánětlivých ložisek v lidském organismu. Tento způsob zánětu ledvin je méně častý.
Zánět ledvin ovšem nemusí vzniknout pouze jako důsledek přemnožení bakterií. Můžou ho způsobit i některé léky nebo přehnaná imunitní reakce organismu.
Další možné příčiny a rizika zánětu ledvin
V podstatě sem patří všechny faktory, které umožňují vznik zánětu močových cest, ze kterých se infekce rozšíří do ledvin. Jmenovat tak můžeme močové kameny a různá nádorová onemocnění prostaty, močového měchýře nebo gynekologické nádory. Infekci snadno podlehnou těhotné ženy a lidé se zhoršenou imunitou. Zapomenout nesmíme ani na pacienty, kteří mají dlouhodobě zavedenou cévku nebo ty, kteří mají dolní část těla ochrnutou. Mezi rizikové pacienty patří i lidé trpící cukrovkou.
Příznaky zánětu ledvin
- pálení a řezání při močení
- únava
- zakalená moč
- páchnoucí moč
- krev v moči
- hnis v moči
- nutkání na močení
- bolest nebo tlak v břiše a bedrech
- horečka
- zimnice
- schvácenost
Léčba zánětu ledvin
U lehkého a nekomplikovaného zánětu jsou nasazeny antibiotika a je nutný dostatečný příjem tekutin. Podle průběhu onemocnění můžou být podávány i protizánětlivé léky. Jestliže se jedná o opakovaný zánět, nebo zánět ledvin s těžkým průběhem, je postižený léčen v nemocnici. To zahrnuje zejména nitrožilní antibiotickou léčbu a další vyšetření. Dalším důvodem hospitalizace je snaha o předejití souvisejících komplikací, které můžou být dost závažné. Mohlo by dojít k akutnímu nebo chronickému selhání ledvin, které může vést až k nutnosti pravidelné dialýzy. Velkým rizikem je vznik hnisavého zánětu v jedné nebo obou ledvinách, který by se navíc mohl začít šířit dál do organismu.
Přestože léčba bude primárně probíhat za pomoci praktického lékaře, případně urologa nebo gynekologa, tak na onemocnění ledvin má medicína vlastní obor, který se jmenuje nefrologie. Na jakém oddělení se bude postižený léčit záleží zejména na závažnosti nemoci. Pokud budete trpět záněty ledvin opakovaně, budete muset chodit na pravidelné kontroly na některé ze specializovaných oddělení.
Jak předcházet zánětu ledvin
Důležitá je hygiena intimních partií a neriskovat rizikový pohlavní styk. Samozřejmostí je dostatečný pitný režim a pobyt v teple. Zejména záda, břicho, podbřišek a nohy by neměly být vystavovány chladu. Je vhodné nepřetěžovat organismus a posilovat imunitní systém jak dostatečným příjmem vitaminů a minerálů, tak občasným příjmem přírodních imunostimulantů.
Další články z rubriky
- Escherichia coli v moči (bakterie e coli)
- Zánět ledvin: Příznaky, léčba
- Bolest v podbřišku
- Krev v moči
- Zánět močového měchýře: Příznaky, léčba
- Selhání ledvin (renální insuficience)
- Brusinky na močové cesty
- Chlamydie: Příznaky, léčba
- Infekce močových cest
- Poševní mykóza u žen
- Bolest močového měchýře
- Urologické vyšetření
- Cystoskopie: Vyšetření močového měchýře
- Časté močení
- Pálení při močení – pálení močové trubice
- Rakovina močového měchýře: Příznaky, léčba
- Další články z rubriky 'Souvisejicí' »