Poševní nebo také vaginální mykózu způsobují kvasinky – houbovité mikroorganismy. Kvasinková infekce je relativně časté onemocnění. Statistiky ukazují, že nejčastěji se na vzniku mykózy podílí kvasinka Candida albicans. Málokdo přitom ví, že kvasinky se běžně vyskytují v pochvě a nečiní žádné problémy. Ty propuknou až v případě, že dojde k porušení rovnováhy v těle.
Projevy, příznaky poševní mykózy
- pálení a zarudnutí genitálií
- otok pochvy a okolí
- pálení a bolest při močení
- bolest při pohlavním styku
- bolest v podbřišku
- poševní výtok (hrudkovitý, tvarohovitý, bílé barvy)
Důvodů narušení vyváženého prostředí a vzniku poševní mykózy je mnoho. Může se jednat o sníženou obranyschopnost organismu, tedy oslabení imunitního systému. Významnou roli může hrát kolísání hormonů v ženském těle, ale také stres. Problém dokáže vyvolat užívání antibiotik, o kterých je známo, že narušují přirozené prostředí ve sliznicích střevního traktu. Pro prostředí pochvy to platí také. Podráždění poševního prostředí v důsledku použití nevhodných hygienických prostředků nebo koupele v nevhodné vodě, nejčastěji v bazénech a koupalištích, patří také mezi spouštěče mykózy.
Léčba poševní mykózy
Ačkoliv je léčba vaginální mykózy relativně jednoduchá, tak nezaručí, že se mykóza nebude opakovat. Délka léčby záleží na síle zánětu. Léčba probíhá za pomoci aplikace vaginální globule, tablet a speciálních mastí, které můžou zklidňovat okolí rodidel.
Během léčby je nutné omezit používání různých kosmetických přípravků, vynechat jakékoliv koupele a pouze se sprchovat. Vhodný není ani pohlavní styk. Navíc je potřeba si uvědomit, že nakažen může být i partner. Je proto vhodné přeléčit i jeho. Obvykle postačí speciální mastička.
Pokud se mykóza opakuje, zkuste vysledovat, co ji spouští. V některých případech je to „alergie“ na některé přípravy, včetně kondomu nebo pracího prášku.
Z alternativních postupů některým ženám pomáhají přípravky Tea tree oil. Důležitá je též obnova poševní mikroflóry, ke které pomáhají různé probiotika.
Riziko vzniku mykózy panuje během těhotenství, kdy jsou sliznice náchylnější na jakékoliv změny. Období těhotenství patří také mezi „komplikace“ poševní mykózy. Důvodem je možnost přechodu mykózy na plod. Proto pokud v těhotenství pojmete jakékoliv podezření na vaginální mykózu, neprodleně navštivte vašeho gynekologa a zahajte léčbu.
Prevence poševní mykózy
Vhodné je používání speciálních hygienických přípravků včetně těch, které obsahují Tea tree oil, pokud vám tento přípravek dělá na mykotické problémy dobře. Snažte se udržovat zevní rodidla v suchu a vyhýbejte se častým výplachům pochvy. Vhodné je vzdušné oblečení. Dbejte na příjem probiotických produktů.
Další články z rubriky
- Časté močení
- Escherichia coli v moči (bakterie e coli)
- Zánět ledvin: Příznaky, léčba
- Bolest v podbřišku
- Krev v moči
- Zánět močového měchýře: Příznaky, léčba
- Selhání ledvin (renální insuficience)
- Brusinky na močové cesty
- Chlamydie: Příznaky, léčba
- Infekce močových cest
- Poševní mykóza u žen
- Bolest močového měchýře
- Urologické vyšetření
- Cystoskopie: Vyšetření močového měchýře
- Pálení při močení – pálení močové trubice
- Rakovina močového měchýře: Příznaky, léčba
- Další články z rubriky 'Souvisejicí' »