Infekce močových cest patří mezi nejčastější infekce vůbec. V močovém systému jsou nejfrekventovanější záněty dolních močových cest, konkrétně močové trubice a močového měchýře. Za infekci močových cest považujeme stav, kdy se v tkáni močového ústrojí nebo v moči postiženého vyskytují bakterie, viry, plísně, chlamydie nebo jiné mikroorganismy. Nejčastěji se ovšem jedná o bakteriální infekci. Infekce může být akutní nebo chronická.
Výskyt infekce
Není bez zajímavosti, že navzdory obecnému přesvědčení, že infekcemi močových cest trpí zejména ženy, tak situace není zcela černobílá. Například u novorozenců, kteří nepřesáhli věk tři měsíce, je infekce častěji diagnostikována u chlapečků. Později statistiky ovládnou ženy, ale to trvá pouze do věku přibližně padesáti let. V tomto a pozdějším období se výskyt infekce močových cest u mužů a žen vyrovnává. Navíc se tato věková hranice snižuje spolu s tím, jak se u mužů zvyšuje výskyt prostatických obtíží a konkrementů močového systému v dřívějším věku.
Časté příznaky infekce močových cest
- řezání a pálení při močení
- nutkání na močení
- krev v moči
- bolest v močové trubici
- bolest za stydkou kostí u žen
- bolest varlat a nadvarlat u mužů
- zvýšená teplota
- únava
Diagnostika infekce močových cest
Základem je laboratorní vyšetření moči. Sleduje se Ph moči, výskyt erytrocytů a leukocytů. Dále se sleduje výskyt bakterií a dalších mikroorganismů. Přitom právě bakterie jsou v drtivé většině případů odpovědné za infekci močových cest.
V případě pozitivního nálezu je obvykle provedeno ultrazvukové vyšetření. U opakujících se infekcí močových cest může být provedena cystoskopie.
Léčba infekce močových cest
Podle výsledku vyšetření se nasazují léky. Nejčastěji se jedná o antibiotika nebo chemoterapeutika (nepleťte si je s chemoterapií při onkologickém onemocnění). Pokud trpíte teplotou, můžete brát antipyretika. Velmi důležitý je dostatečný příjem tekutin v rozsahu nejméně 2,5 litru denně. Měli byste se pravidelně vyprazdňovat a dodržovat hygienické návyky. Součástí léčby je odpočinek a dostatečný spánek.
Jak předcházet infekci močových cest
Prevence je relativně jednoduchá a spočívá v několika základních opatřeních. Dostatečný pitný režim a pravidelné vyprazdňování. V případě pohlavního styku používejte ochranu, nestřídejte sexuální partnery a po samotném aktu se dojděte neprodleně vymočit. Důležitá je pravidelná hygiena intimních partií včetně konečníku. Proti infekci bojuje imunitní systém organismu, proto ho můžete podpořit různými vitaminy a dalšími doplňky stravy. Vhodná je také konzumace brusinek nebo výtažků z brusinek. Dobrou službu udělají různé bylinkové čaje zaměřené na močové ústrojí jak v době samotné léčby infekce, tak i jako prevence.
Další články z rubriky
- Escherichia coli v moči (bakterie e coli)
- Zánět ledvin: Příznaky, léčba
- Bolest v podbřišku
- Krev v moči
- Zánět močového měchýře: Příznaky, léčba
- Selhání ledvin (renální insuficience)
- Brusinky na močové cesty
- Chlamydie: Příznaky, léčba
- Infekce močových cest
- Poševní mykóza u žen
- Bolest močového měchýře
- Urologické vyšetření
- Cystoskopie: Vyšetření močového měchýře
- Časté močení
- Pálení při močení – pálení močové trubice
- Rakovina močového měchýře: Příznaky, léčba
- Další články z rubriky 'Souvisejicí' »