Escherichia coli je bakterie, kterou má ve svém střevě každý člověk. Patří do skupiny enterobakterií.
Enterobakterie produkují ve střevě koliciny, které mají antibiotický účinek. To je pro střevo a lidský organismus důležité. Escherichia coli podporuje správnou srážlivost krve tím, že produkuje vitamin K. Bohužel, vedle pozitivních účinků na lidské tělo má tato bakterie i ty negativní. Mezi ně patří záněty močových cest, jejichž je nejčastějším původcem.
Zánět močových cest se nejčastěji projevuje pálením a řezáním při močení včetně bolesti podbřišku. Tyto příčiny přivedou postiženého k lékaři, který nechá udělat laboratorní rozbor moči. Pokud je v moči prokázán výskyt bakterie Escherichia coli, případné jiné bakterie, jedná se o zánět močových cest. Léčbou zánětu močových cest a výskytu bakterie escherichia coli v moči se zabývá lékařský obor zvaný urologie. Léčit vás ovšem může také praktický lékař nebo gynekolog (u žen).
Léčba
Zánět močových cest se léčí antibiotiky a většinou netrvá déle než jeden týden. Pokud je pacient po léčbě bez obtíží, je provedeno kontrolní laboratorní vyšetření moči. Jestliže se v moči již bakterie nevyskytuje, je léčba ukončena. V opačném případě je antibiotická léčba prodloužena nebo jsou nasazeny jiné léky. Úplně vyléčení zánětu močových cest je velmi důležité, protože jinak hrozí jeho opakování a tendence k chronickému výskytu zánětu. Opakované záněty močových cest můžou vést dokonce k neplodnosti nebo v některých případech k vzniku rakoviny.
Pomoci může užívání plodů brusinek nebo přírodních doplňků z brusinek. Vhodné je pití urologického čaje, který má mírné dezifekční účinky. Na podobném principu funguje i koupel v mírném heřmánkovém výluhu. Vhodné je hodně pít, aby se močové cesty proplachovaly a bakterie neměly dostatek času a prostoru k množení.
Čeho se vyvarovat
Abychom udrželi bakterii Escherichia coli ve správných mezích a nezačala nám škodit, je nutné dodržovat určitá preventivní opatření. Tím nejzákladnějším je dodržování hygieny. Umývat si ruce po návštěvě toalet a veřejných míst, jakož dodržovat hygienické návyky po vyprázdnění střeva. Není vhodné střídání sexuálních partnerů a pokud provozujete anální sex, tak jedině s ochranou.
Escherichia coli může způsobit i další problémy. U novorozenců (ale nejen u nich) průjmová onemocnění. Kmeny těchto bakterií způsobují takzvané cestovatelské průjmy. Při proniknutí do střevní stěny může sliznice krvácet. V neposlední řadě umí produkovat toxiny, které způsobují problémy ledvin, rozpadají se buňky krve apod.. Je tedy zřejmé, že výskyt této bakterie v moči by se neměl podceňovat a měl by se neprodleně řešit!
Další články z rubriky
- Escherichia coli v moči (bakterie e coli)
- Zánět ledvin: Příznaky, léčba
- Bolest v podbřišku
- Krev v moči
- Zánět močového měchýře: Příznaky, léčba
- Selhání ledvin (renální insuficience)
- Brusinky na močové cesty
- Chlamydie: Příznaky, léčba
- Infekce močových cest
- Poševní mykóza u žen
- Bolest močového měchýře
- Urologické vyšetření
- Cystoskopie: Vyšetření močového měchýře
- Časté močení
- Pálení při močení – pálení močové trubice
- Rakovina močového měchýře: Příznaky, léčba
- Další články z rubriky 'Souvisejicí' »