Jedná se o vyšetřovací metodu umožňující optickým přístrojem nazývaným cystoskop vyšetřit močový měchýř a močovou trubici. Cystoskop je složený z tubusu, který je buď pevný nebo ohebný. Pevný se jmenuje rigidní cystoskop a ohebný má název flexibilní cystoskop. Dále má cystoskop optiku, která umožňuje přenos obrazu z nitra orgánů a obsahuje světlo nutné k osvětlení orgánů. Tubus je uzpůsobený i na odběr vzorků tkáně, protože skrz něj vyšetřující lékař, nejčastěji urolog, zavede speciální přístroj na odběr.

Indikace cystoskopie

Důvodů, proč je cystoskopie prováděna, je mnoho. Mezi nejčastější patří opakované záněty močového měchýře, kdy se urolog snaží zjistit důvod těchto zánětů. Dalším důvodem je výskyt krve v močinebo podezření na močové kameny. Dalším indikátorem jsou problémy s prostatou, zejména pokud se jedná o předoperační stav. Také jakékoliv podezření na nádorové onemocnění v močovém traktu je důvodem pro cystoskopické vyšetření.

Průběh cytoskopického vyšetření

Vyšetření se obvykle provádí ambulantním způsobem, ale u hospitalizovaných pacientů je samozřejmě aplikováno během pobytu v nemocnici. Samotná příprava na vyšetření není nutná. Pacient může běžně jíst i pít. Před samotným vyšetřením se vymočí. Následně se položí na záda s pokrčenýma nohama na opěrkách. Pro omezení bolesti se cystoskopie provádí v lokální anestezii. K té dochází tak, že je na tubus nanesen znecitlivující gel. Po zavedení cystoskopu se močový měchýř naplní sterilní tekutinou. Když urolog prohlédne močový měchýř, tak se převážná část této tekutiny vypustí. V případě potřeby se odebere vzorek tkáně na rozbor. Za pomoci cystoskopu lze dokonce rovnou odebrat menší polypy nebo další nezhoubné útvary. Vyšetření obvykle trvá kolem patnácti minut.

Výhodou vyšetření je to, že se pacient nemusí nijak omezovat a je plně funkční. Může bez problémů jíst a pít, a to i po zákroku. Jediným problémem může být pálení a řezání při močení, což je důsledek narušení tkáně močové trubice tubusem. Tento problém by měl vymizet během dvou dnů. Pokud by problémy trvaly nebo se objevila teplota, je vhodné kontaktovat urologa. Vyšetření není obvykle příjemné, ale díky znecitlivění by nemělo být bolestivé.

Větší pozornost je nutná u pacientů, kteří berou léky na ředění krve nebo mají poruchu srážlivosti krve. Zde by se mělo vyšetření provádět vždy ohebným cystoskopem, aby se minimalizovalo riziko poranění a následného krvácení.

Malý tip na závěr

Pokud po cystoskopii trpíte intenzivním pálením a řezáním při močení, můžete vyzkoušet pití heřmánkového čaje, který má dezinfekční a současně hojivé účinky. Heřmánek by mohl hojení urychlit a celkové problémy zmírnit.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,
  1. Kudrnová says:

    Pálí mě již několik dní zřejmě močová trubice -ne však stále-někdypůl dne nic,pak se opakuje,zejména v noci nebo ráno po probuzení. Moč má normální barvu,nutí mě to však stálek močení.to je bez bolesti. Postrádám informace o dietním samoléčení.Je mi 80let a vživotě jsem nic takového neměla.Mám navštívit lékaře nebo ještě vyčkat? Příčina zřejmě prochlazení -mám studené nohy. Děkuji za odpověď.

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *