Bolest močového měchýře je nejenom velmi nepříjemnou záležitostí, ale jedná se hlavně o varování našeho těla, že se v močovém měchýři něco děje. Vzhledem ke svému umístění se bolest močového měchýře může projektovat do oblasti podbřišku. Také se ovšem, v závislosti na původu choroby, šíří do břicha, bederní části zad, genitálií, třísel nebo vnitřní strany stehen. Bolest močového měchýře může být doprovázena i dalšími příznaky, které indikují onemocnění tohoto orgánu.
Možné příčiny bolesti močového měchýře
Zánět močového měchýře
Zánět je nejčastěji bakteriálního původu a prokazuje se laboratorním rozborem moči. Průvodním jevem je téměř vždy pálení a řezání při močení různé intenzity. Léčba se provádí za pomoci antibiotik a většinou trvá pět až sedm dní. Zánět močového měchýře je nutné vyléčit, protože jinak se bude opakovat a může přejít v chronický zánět nebo se rozšířit do ledvin.
Rakovina močového měchýře
Nádory tohoto orgánu patří mezi nejčastější rakovinové onemocnění močového systému. Mezi projevy patří hubnutí, únava, chudokrevnost, výskyt krve v moči(viditelný okem nebo pouze pod mikroskopem) a také bolesti v podbřišku. Ty přicházejí zejména tehdy, pokud nádor tlačí na okolní tkáň nebo orgány, je příliš velký, případně krevní sraženina ucpe močovod a brání vymočení.
Polypy močového měchýře
Polypy jsou v podstatě výrůstky slizniční stěny, které rostou do dutiny močového měchýře. Ačkoliv se tyto polypy obvykle příliš neprojevují, občas na sebe můžou upozornit bolestí při močení nebo bolestí v podbřišku. Některé polypy jsou vlastně předstupeň rakovinového bujení, proto je vždy vhodné polypy odstranit. Diagnostikují se ultrazvukem a cystoskopií.
Močové kameny
Bolest močového měchýře může také souviset s močovými kameny nebo takzvaným pískem. Močové kameny se obvykle tvoří v ledvinách, ale čas od času se dostanou i do močového měchýře, kde můžou dráždit jeho stěny a způsobovat nepříjemné pocity nebo bolest. Odstranění močových kamenů je dnes relativně rutinní záležitostí, ale bohužel velmi často se kameny vytvoří znovu.
Prasknutí močového měchýře
K prasknutí dochází většinou důsledkem úrazu břicha a podbřišku. Navzdory rozšířené domněnce o tom, že může při zadržování moči prasknout močový měchýř platí, že obvykle dříve povolí svěrač, než by došlo k prasknutí močového měchýře. Ovšem pokud dojde k prasknutí důsledkem úrazu, tak je nutné lékařské ošetření. Záleží na rozsahu zranění. Buď se řeší konzervativně za pomoci močového katetru a přirozeného zacelení, nebo nastupuje chirurgický zákrok.
Jak vidíte, bolest močového měchýře může znamenat, že trpíte některým ze závažných onemocnění. Určitě byste se měli obrátit na urologa nebo vašeho praktického lékaře se žádostí o vyšetření.
Další články z rubriky
- Zánět ledvin: Příznaky, léčba
- Bolest v podbřišku
- Krev v moči
- Zánět močového měchýře: Příznaky, léčba
- Selhání ledvin (renální insuficience)
- Brusinky na močové cesty
- Chlamydie: Příznaky, léčba
- Infekce močových cest
- Poševní mykóza u žen
- Bolest močového měchýře
- Urologické vyšetření
- Cystoskopie: Vyšetření močového měchýře
- Časté močení
- Escherichia coli v moči (bakterie e coli)
- Pálení při močení – pálení močové trubice
- Rakovina močového měchýře: Příznaky, léčba
- Další články z rubriky 'Souvisejicí' »