Lékařský obor nazývaný urologie se specializuje na choroby močového ústrojí a také na mužské pohlavní orgány (na ženské pohlavní orgány se specializuje gynekologie). U močového ústrojí se jedná zejména o ledviny, nadledvinky, močový měchýř, močovody a močovou trubici. V případě mužských pohlavních orgánů o prostatu, varlata, šourek, nadvarlata a semenné váčky.

Kdy absolvovat urologické vyšetření

Na urologii nás nejčastěji přivedou zdravotní obtíže související s výše uvedenými částmi těla. Nejfrekventovaněji se vyskytují problémy s močením (pálení, řezání, inkontinence, ukapávání apod.), výskyt krve v moči nebo ve spermatu, bolesti v podbřišku nebo bederní části zad, anomálie v oblasti pohlavních orgánů nebo poruchy erekce.

Vyšetřovací metody na urologii

Každá návštěva lékaře začíná sestavením vaší a rodinné anamnézy. Samozřejmostí jsou otázky, zda a co vás trápí, jaké léky v současné době užíváte a s čím se léčíte. Následuje vyšetření pohmatem. Při něm vám urolog poklepe na bederní oblast zad a na močový měchýř. Muže čeká trošku nepříjemné vyšetření prostaty přes konečník. Obvykle budete odesláni na laboratorní vyšetření moče, krve a v některých případech také ejakulátu. Podle výsledků těchto vyšetření a také vašich zdravotních obtíží můžou následovat různá vyšetření.

Cystoskopie

Vyšetření močových cest a močového měchýře optickým cystoskopem. Toto vyšetření se provádí v lokální anestezii. Vedle pohledu na uvedené orgány umožňuje také drobné zákroky a odběr vzorků tkáně.

Urodynamické vyšetření

Nejprve pacient močí do improvizovaného wc a lékař vyhodnotí křivku moče a další údaje. Následuje zavedení tenké cévky do močového měchýře a plnění močového měchýře sterilní vodou. Přístroj vyhodnocuje různé údaje.

Punkční biopsie prostaty

Cílem je odběr vzorků prostatické tkáně, které jsou analyzovány v laboratoři. Biopsie se provádí za pomoci ultrazvukové sondy zavedené do konečníku k odběru vzorku vystřelovací jehlou. Vyšetření se provádí ambulantně a mělo by být snesitelné a málo bolestivé.

Ultrazvukové vyšetření

Klasické vyšetření ultrazvukem umožňuje zobrazení močového měchýře a ledvin. Jedná se o zcela nebolestivé vyšetření, které je standardem v urologické péči a prevenci.

Další urologické zákroky

Urologie pokrývá široké spektrum zdravotních problémů. Proto mezi léčebné zákroky patří mnoho metod. Jedná se například o cévkování, kalibraci močové trubice, obřízku, odstranění močových kamenů, vasektomii, odstranění hydrokély a mnoho dalších.

Vedle klasických urologických ambulancí mají nemocnice speciální urologické kliniky, se kterými někteří ambulantní lékaři spolupracují nebo v nich přímo provádějí specializované zákroky.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>