Ledviny jsou velmi důležitým lidským orgánem, který slouží k filtrování krve. Ledviny zbavují lidské tělo odpadních látek, které jsou za pomoci močového ústrojí vylučovány z organismu. Pokud dojde k, byť jen částečnému, selhání ledvin, odpadní látky zcela nebo částečně zůstávají v těle a zatěžují ho. Tkáně a orgány jsou tak postupně otravovány.

Možné příčiny selhání ledvin

Přerušení odvodu moče

Nejčastější příčinou bývají močové kameny, které se zaklíní v močovodech. Další nemoc, která toto dokáže způsobit, je zvětšení prostaty. Jednat se může také o nádorové onemocnění některé části močového systému nebo jeho okolí.

Zánět močového měchýře a ledvin

Neléčený zánět močového měchýře se může rozšířit až do ledvin, kde dojde k zánětu. Nejčastějším původcem jsou bakterie, které se šíří močovými cestami. Pokud nejsou nasazeny antibiotika, rozšíří do ledvin. V případě, že by se i nadále zánět ledvin neléčil, může dojít až k selhání ledvin.

Cystické ledviny

Cysty na ledvinách postupně stlačují zdravou tkáň a tím jsou ledviny zatěžovány a omezovány ve své činnosti. Postupem času dochází ke zhoršování jejich činnosti. To může skončit selháním ledvin.

Příznaky selhávání ledvin

  • únava
  • zvracení
  • bolesti hlavy
  • ztráty vědomí
  • svědění kůže
  • menší vylučování moči
  • otoky v těle jako důsledek zadržování vody
  • hrudní bolest

Diagnostika selhání ledvin

Ledviny jsou bolestivé na tlak. Laboratorní vyšetření moče většinou ukáže zvýšenou hladinu bílkovin, amylázy a červených, někdy i bílých krvinek. V krvi je zvýšený podíl močoviny, amylázy a draslíku. Naopak podíl sodíku je snížený. Málokdo ví, že ledviny lze poslechnout stetoskopem. U selhání ledvin je slyšet šelest, který vypovídá o zúžení hlavní tepny ledvin. Samozřejmostí je ultrazvukové vyšetření.

Léčba selhání ledvin

Akutní selhání ledvin

U akutního selhání ledvin se doplňují tekutiny v takové míře, v jaké je postižený ztrácí. V některých případech může být pití zcela omezeno. Postiženému jsou doplňovány sacharidy, glukóza a aminokyseliny. Léky se obvykle nepodávají. Pokud je akutní selhání vážné, nastupuje dialýza.

Chronické selhání ledvin

Chronické selhání trvá mnoho let. Po prvním zjištění těchto ledvinových obtíží by měl postižený dodržovat přísnou dietu. Je nutné podporovat nízkou koncentraci kália, fosfátů a udržovat hladinu kyselin. Je nutné jíst nízkobílkovinovou stravu. Podávané léky snižují hladinu triglyceridů. Dále existují další odborné lékařské postupy v závislosti na stavu pacienta. Je také potřeba počítat s možností dialýzy. Na hemodialýzu se dochází 3x týdně nebo se může aplikovat peritoneální dialýza, kterou si realizuje pacient sám v domácím prostředí.

Pokud se jedná o trvalé ledvinové selhání, je většinou postižený zařazen na seznam čekatelů na transplantaci ledviny.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>