Pálení nebo řezání při močení, které se opakuje a trvá několik dní, je vždy příznakem nějakého zdravotního problému. Proto pokud tímto problémem trpíte, tak byste neměli váhat s návštěvou lékaře. Teprve odborné vyšetření odhalí příčinu a umožní následnou léčbu.

Diagnostika a vyšetření

Navštívit můžete buď praktického lékaře nebo rovnou urologa, případně gynekologa (u žen). Lékař vám zajistí vyšetření moči, které by mělo ukázat, co vás může trápit. Mezi další vyšetření patří laboratorní rozbor krve, moče a ultrazvukové vyšetření. Následuje léčba v závislosti na konkrétním druhu onemocnění.

Možné příčiny pálení při močení

Zánět močových cest

Zřejmě nejčastější příčina pálení a řezání při močení. Postihuje častěji ženy, ale to neznamená, že by zánětem nemohl trpět i muž. U zánětu močových cest je důležité zánět důkladně vyléčit, aby se neopakoval a nestal se z něho chronický problém. Záněty se léčí antibiotiky a léčba trvá obvykle pět až sedm dní.

Močové kameny

Močové kameny můžou být také častým zdrojem pálení při močení. Nemusí se přímo jednat o kameny, ale také písek. Tento problém odhalí a potvrdí ultrazvukové vyšetření. Léčba závisí na závažnosti problému. Rizikem močových kamenů je ucpání močových cest a následná velmi bolestivá kolika, která může ohrozit postiženého nejenom na životě, ale může mu způsobit závažné zdravotní problémy, obzvláště s ledvinami.

Pohlavní choroby

Pálení nebo řezání při močení může signalizovat také některou z pohlavně přenosných chorob. Mezi ně patří zejména kapavka nebo chlamydie. Pohlavní nemoci jsou většinou doprovázeny dalšími faktory a problémy, které lékaře, vedle laboratorních testů, k diagnostice choroby dovedou. Pokud vám je diagnostikována pohlavní choroba, budete muset uvést všechny vaše sexuální partnery, kteří budou následně kontaktováni a vyzváni k vyšetření, aby se zabránilo nejenom rozvoji choroby, ale také jejímu dalšímu šíření.

Nádorové onemocnění

Nejčastěji se jedná o nádory močového měchýře, ledvin nebo prostaty. Nádor sám o sobě obvykle pálení nezpůsobí, ale může být zdrojem dráždění močových cest a následné infekce, která již tyto problémy způsobuje. Nádorové onemocnění může naznačit vyšetření moči a odhalit ultrazvukové nebo cystoskopické vyšetření.

Gynekologické problémy

Vedle klasických zánětů močových cest trpí ženy velmi často na vaginální mykózy. Ty jsou provázeny pálením a řezáním při močení, bolestivostí během pohlavního styku nebo výtokem z pochvy. Řešením problému jsou většinou léky předepsané gynekologem. Jedná se buď o antimykotické masti určené k aplikaci do pochvy nebo o tablety. Předepsány můžou být také antibiotika. Při vaginální mykóze je důležité zjistit její zdroj a důsledná prevence.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>