Objev krve v moči může mít mnoho příčin, protože krev se dokáže do moči dostat v podstatě kdekoliv během průchodu močovým traktem. Jenže právě z toho důvodů je velmi důležité, pokud uvidíte krev v moči, neváhat a navštívit vašeho lékaře. Krev v moči navíc může být jak viditelná pouhým okem, tak se může jednat o takzvanou mikromehaturii, tedy krev viditelnou pouze mikroskopem.

Nejčastější příčiny výskytu krve v moči

Rakovina ledvin

Nádorové onemocnění ledvin má za jeden z hlavních příznaků právě výskyt krve v moči. Navíc se často jedná o jediný příznak v počátečních fázích. Vždy je proto vhodné absolvovat další vyšetření, jako je například ultrazvuk. Nádor může být nezhoubný nebo zhoubný. Řešením bývá chirurgické odstranění nádoru, případně celé ledviny.

Zánět močových cest

Krev v moči je jedním z příznaků zánětu. Zánět močových cest bývá doprovázen pálením a řezáním při močení. Většinou je způsoben bakteriemi, které jsou objeveny při laboratorním rozboru moči. Léčba obvykle probíhá za pomoci antibiotik.

Rakovina močového měchýře

Také v tomto případě se může vyskytnout krev v moči. Mezi další ukazatele, tak jako u jakékoliv rakoviny, patří hubnutí, únava a nechutenství. Ty se ovšem můžou objevit až později, zrovna tak jako u rakoviny ledviny. Vyšetření probíhá ultrazvukem nebo cystoskopií. Následná léčba závisí na výsledcích vyšetření.

Močové kameny

Kameny můžou způsobovat poranění tkání močových cest v závislosti na svém výskytu a pohybu. Tato poranění pak způsobují výskyt krve v moči. Na močové kameny se přijde buď při rozboru moči, kde se vyskytují konkrementy nebo při ultrazvukovém vyšetření močového systému. Pokud postižený podobné vyšetření neabsolvuje, může se na močové kameny přijít během ledvinové koliky.

Rakovina prostaty

Jestliže trpíte poruchou odtoku moči a navíc máte výskyt krve v moči, je možné, že trpíte nádorovým onemocněním prostaty. K vyloučení této choroby je nutné navštívit lékaře. Ovšem nemusí se jednat o rakovinu, ale také například o zbytnění prostaty, což je velmi častý problém mužů, obvykle od padesáti let věku výše.

Snížená srážlivost krve

Poruchy srážlivosti můžou být dalším důvodem výskytu krve v moči. Navíc se nemusí jednat pouze o poruchu snížené srážlivosti, ale postižený může mít krev v moči v souvislosti s léky ředícími krev. Přesto je nutné močové cesty vyšetřit k vyloučení jiných závažných chorob.

Rodinná mikrohematurie

V některých případech se může vyskytnout krev v moči pravidelně – bude vždy zjištěna při laboratorním rozboru. Přitom ostatní odborná vyšetření nezjistily žádnou relevantní příčinu a podobný problém byl diagnostikován již u jiného rodinného příslušníka. Potom se jedná o rodinnou mikrohematurii a postižený by měl být preventivně pravidelně sledován na nefrologii nebo urologii.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>