Infekce močových cest patří mezi nejčastější infekce vůbec. V močovém systému jsou nejfrekventovanější záněty dolních močových cest, konkrétně močové trubice a močového měchýře. Za infekci močových cest považujeme stav, kdy se v tkáni močového ústrojí nebo v moči postiženého vyskytují bakterie, viry, plísně, chlamydie nebo jiné mikroorganismy. Nejčastěji se ovšem jedná o bakteriální infekci. Infekce může být akutní nebo chronická.

Výskyt infekce

Není bez zajímavosti, že navzdory obecnému přesvědčení, že infekcemi močových cest trpí zejména ženy, tak situace není zcela černobílá. Například u novorozenců, kteří nepřesáhli věk tři měsíce, je infekce častěji diagnostikována u chlapečků. Později statistiky ovládnou ženy, ale to trvá pouze do věku přibližně padesáti let. V tomto a pozdějším období se výskyt infekce močových cest u mužů a žen vyrovnává. Navíc se tato věková hranice snižuje spolu s tím, jak se u mužů zvyšuje výskyt prostatických obtíží a konkrementů močového systému v dřívějším věku.

Časté příznaky infekce močových cest

  • řezání a pálení při močení
  • nutkání na močení
  • krev v moči
  • bolest v močové trubici
  • bolest za stydkou kostí u žen
  • bolest varlat a nadvarlat u mužů
  • zvýšená teplota
  • únava

Diagnostika infekce močových cest

Základem je laboratorní vyšetření moči. Sleduje se Ph moči, výskyt erytrocytů a leukocytů. Dále se sleduje výskyt bakterií a dalších mikroorganismů. Přitom právě bakterie jsou v drtivé většině případů odpovědné za infekci močových cest.

V případě pozitivního nálezu je obvykle provedeno ultrazvukové vyšetření. U opakujících se infekcí močových cest může být provedena cystoskopie.

Léčba infekce močových cest

Podle výsledku vyšetření se nasazují léky. Nejčastěji se jedná o antibiotika nebo chemoterapeutika (nepleťte si je s chemoterapií při onkologickém onemocnění). Pokud trpíte teplotou, můžete brát antipyretika. Velmi důležitý je dostatečný příjem tekutin v rozsahu nejméně 2,5 litru denně. Měli byste se pravidelně vyprazdňovat a dodržovat hygienické návyky. Součástí léčby je odpočinek a dostatečný spánek.

Jak předcházet infekci močových cest

Prevence je relativně jednoduchá a spočívá v několika základních opatřeních. Dostatečný pitný režim a pravidelné vyprazdňování. V případě pohlavního styku používejte ochranu, nestřídejte sexuální partnery a po samotném aktu se dojděte neprodleně vymočit. Důležitá je pravidelná hygiena intimních partií včetně konečníku. Proti infekci bojuje imunitní systém organismu, proto ho můžete podpořit různými vitaminy a dalšími doplňky stravy. Vhodná je také konzumace brusinek nebo výtažků z brusinek. Dobrou službu udělají různé bylinkové čaje zaměřené na močové ústrojí jak v době samotné léčby infekce, tak i jako prevence.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>