Escherichia coli je bakterie, kterou má ve svém střevě každý člověk. Patří do skupiny enterobakterií.

Enterobakterie produkují ve střevě koliciny, které mají antibiotický účinek. To je pro střevo a lidský organismus důležité. Escherichia coli podporuje správnou srážlivost krve tím, že produkuje vitamin K. Bohužel, vedle pozitivních účinků na lidské tělo má tato bakterie i ty negativní. Mezi ně patří záněty močových cest, jejichž je nejčastějším původcem.

Zánět močových cest se nejčastěji projevuje pálením a řezáním při močení včetně bolesti podbřišku. Tyto příčiny přivedou postiženého k lékaři, který nechá udělat laboratorní rozbor moči. Pokud je v moči prokázán výskyt bakterie Escherichia coli, případné jiné bakterie, jedná se o zánět močových cest. Léčbou zánětu močových cest a výskytu bakterie escherichia coli v moči se zabývá lékařský obor zvaný urologie. Léčit vás ovšem může také praktický lékař nebo gynekolog (u žen).

Léčba

Zánět močových cest se léčí antibiotiky a většinou netrvá déle než jeden týden. Pokud je pacient po léčbě bez obtíží, je provedeno kontrolní laboratorní vyšetření moči. Jestliže se v moči již bakterie nevyskytuje, je léčba ukončena. V opačném případě je antibiotická léčba prodloužena nebo jsou nasazeny jiné léky. Úplně vyléčení zánětu močových cest je velmi důležité, protože jinak hrozí jeho opakování a tendence k chronickému výskytu zánětu. Opakované záněty močových cest můžou vést dokonce k neplodnosti nebo v některých případech k vzniku rakoviny.

Pomoci může užívání plodů brusinek nebo přírodních doplňků z brusinek. Vhodné je pití urologického čaje, který má mírné dezifekční účinky. Na podobném principu funguje i koupel v mírném heřmánkovém výluhu. Vhodné je hodně pít, aby se močové cesty proplachovaly a bakterie neměly dostatek času a prostoru k množení.

Čeho se vyvarovat

Abychom udrželi bakterii Escherichia coli ve správných mezích a nezačala nám škodit, je nutné dodržovat určitá preventivní opatření. Tím nejzákladnějším je dodržování hygieny. Umývat si ruce po návštěvě toalet a veřejných míst, jakož dodržovat hygienické návyky po vyprázdnění střeva. Není vhodné střídání sexuálních partnerů a pokud provozujete anální sex, tak jedině s ochranou.

Escherichia coli může způsobit i další problémy. U novorozenců (ale nejen u nich) průjmová onemocnění. Kmeny těchto bakterií způsobují takzvané cestovatelské průjmy. Při proniknutí do střevní stěny může sliznice krvácet. V neposlední řadě umí produkovat toxiny, které způsobují problémy ledvin, rozpadají se buňky krve apod.. Je tedy zřejmé, že výskyt této bakterie v moči by se neměl podceňovat a měl by se neprodleně řešit!

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>