Časté močení, pokud trvá delší dobu, může být příznakem některého z níže uvedených onemocnění. Mezi nejznámější příčiny patří cukrovka, ale diabetes nemusí být jedinou příčinou.

Možné příčiny častého močení

Cukrovka

Onemocnění odborně nazývané Diabetes mellitus je doprovázeno žíznivostí a vyšší spotřebou tekutin. Cukrovka je v podstatě onemocněním metabolismu cukrů. Toto onemocnění je vhodné podchytit včas, protože se postupně zhoršuje a může to skončit nutnou injekční aplikací inzulinu a dalších závažných zdravotních problémů souvisejících s diabetem.

Infekce močového systému

Zvýšená frekvence močení může být způsobena zánětem močového systému. Záněty jsou obvykle bakteriálního původu a léčí se antibiotiky. Zánět ovšem může být způsobený i jiným onemocněním, mimo jiné například rakovinou. Proto je důležité, aby každý zánět byl odborně vyšetřen a vyléčen.

Hyperaktivní funkce močového měchýře

V tomto případě močový měchýř provádí samovolné kontrakce, které nutí postiženého častěji močit. Problém hyperaktivní funkce sice neohrožuje člověka na životě, ale jedná se o nepříjemnou komplikaci, která je léčena léky blokujícími přenosy nervových podnětů.

Prostatické problémy

Tento ryze pánský problém může způsobovat častější nutkání k močení. Mezi nejčastější důvody patří zvětšení prostaty a nádorové onemocnění prostaty. Proto čím dříve zajdete za urologem, tím lépe. Urolog vyšetří prostatu pohmatem přes konečník a následuje ultrazvukové vyšetření. Podle výsledků je určena léčba.

Neurologická onemocnění

Také tyto choroby se můžou projevovat častějším močením. Toto nutkání je způsobeno poškozením nervů močového měchýře a následnou potřebou častějšího močení. V reálné praxi je ovšem tento původ zkoumán většinou až po obvyklejších příčinách, které by měly být vyloučeny. Ovšem ani neurologický původ by se neměl podceňovat, protože do něj patří i mozková mrtvice.

Těhotenství

Těhotné ženy můžou trpět častějším nutkáním na močení z důvodu hormonálních změn. Těhotné ženě se zvětšuje děloha, která tlačí na močový měchýř a to způsobuje častější močení.

Žíznivka

Žíznivka, nebo-li Diabetes insipidus je nemoc, která postihuje antidiuretický hormon. Nemocný chodí močit i dvacetkrát více, než je standardní. Choroba je doprovázena pocitem žízně. Proto je nutné vyloučit klasickou cukrovku.

Pokud trpíte problémem častějšího močení, zajděte si k lékaři. Můžete navštívit vašeho praktického lékaře nebo jděte rovnou na urologii, případně gynekologii u žen. Výčet výše uvedených zdravotních problémů souvisejících s tímto problémem není konečný a některé onemocnění jsou závažná. Čím dříve se diagnostikují a bude zahájena léčba, tím je větší naděje na jejich vyléčení nebo aspoň udržení ve stávajícím stádiu.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>