Brusinka patří mezi klasické bylinky, které bylináři využívají již od nepaměti. Hlavním důvodem jsou její dezinfekční a protizánětlivé účinky. Sbírají se plody, které jsou vedle svého léčebného užití oblíbené i pro svoji specifickou chuť jako doplněk a ochucení některých jídel. V české kuchyni to je například tradiční svíčková.

Účinky brusinek na močové cesty

  • mírní záněty močových cest
  • podporují správnou funkci močového měchýře
  • brání rozmnožování bakterií v močových cestách
  • podporují odolnost organismu proti bakteriím a virům

 Vlastní úprava brusinek

Jelikož se brusinky vyskytují v českých lesích, můžete si je nasbírat i vy. Ovšem nárazová konzumace čerstvých plodů obvykle není dlouhodobým řešením ani trvalou prevencí organismu. Je proto vhodné brusinky nějakým způsobem uchovat. Zřejmě nejjednodušším řešením je jejich zmražení. V takovém případě doporučujeme jejich následné rozmrazování přirozenou cestou o pokojové teplotě. Rozhodně byste neměli používat vysoké teploty nebo dokonce mikrovlnnou troubu!

Další alternativou je usušení plodů. Zde by znovu měla nastoupit přírodní cesta sušení ve stínu během teplých dní, u kamen nebo v troubě za velmi nízké teploty. Sušené plody jsou velmi chutné. Můžete je „zobat“ samostatně nebo je dát do bílého jogurtu, případně zamíchat do ovesných vloček.

Brusinky můžete také zavařovat nebo z nich udělat marmeládu. Vynikající je též brusinková šťáva. Během úpravy při vyšší teplotě o něco klesá hladina vitaminu C, ale obsah flavonoidů je zachován.

Ať již zvolíte jakoukoliv formu uchování brusinkových plodů, tak jako prevenci je vhodné brusinky konzumovat v malém množství pravidelně. Při podpůrné léčbě je potřeba konzumaci zvýšit. Četnost a množství musíte vyzkoušet a konzultovat s lékařem.

Brusinkové tablety

Osvědčeným prostředkem na problémy s močovými cestami jsou také přírodní doplňky z brusinek. Mezi nejoblíbenější a nejtradičnější patří produkt Swiss Brusinky, ale můžete vyzkoušet i jiné výrobky. Tablety s výtažkem z brusinek jsou výhodné v tom, že je zakoupíte takzvaně bez práce a můžete je polykat bez větších starostí. Další výhodou je i doporučené dávkování, které je samozřejmě odlišné podle toho, jakým a jak závažným zdravotním problémem trpíte.

Tablety jsou také vhodnější pro všechny, kteří z různorodých důvodů nemůžou plody brusinek přímo konzumovat. Může se jednat například o nějaké závažné onemocnění ledvin nebo trávícího traktu.

Další účinky brusinek

  • omezuje kornatění tepen
  • chrání játra proti volným radikálům
  • prevence proti rakovině
  • prevence proti infarktu myokardu
  • prevence proti zánětům prostaty

Pokud trpíte zánětem močových cest, určitě brusinky vyzkoušejte. Velké většině nemocných velmi dobře fungují jako podpůrná léčba.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>