Jakákoliv bolest je signálem, že se v organismu něco děje. Pokud se jedná o bolest v podbřišku, tak nejčastější příčina je v oblasti gynekologické, urologické a někdy též gastroenterologické. V následujícím textu si představíme nejčastější příčiny, které tuto bolest můžou způsobit.

Zánět slepého střeva

Bolest se vyskytuje kolem pupku a v oblasti pravého podbřišku. Zánět má poměrně rychlý vývoj se silnými bolestmi. Je nutná co nejrychlejší návštěva lékaře, protože zánět slepého střeva může postiženého ohrozit na životě. Řešení je buď ledování (lidově rozhánění) nebo trvalé chirurgickým zákrokem, při kterém se slepé střevo odstraní.

Ledvinová kolika

Intenzivní bolest břicha, která je pociťována také v podbřišku, vnitřní straně stehna či třísla a také v bederní části zad. Bolest má střídavou intenzitu. Nejčastější příčinou ledvinové koliky jsou ledvinové kameny, když jeden nebo více z nich uzavřou – zaklíní – močové cesty.

Nemoci konečníku

Příčin onemocnění konečníku je celá řada. Může se jednat o nějaký druh zánětu, cysty nebo dokonce nádoru. V každém případě se nevyplatí návštěvu lékaře odkládat. V ordinaci počítejte s vyšetřením konečníku prstem. Dále může následovat rektoskopie nebo kolonoskopie.

Choroby tlustého střeva

Vzhledem k tomu, že tlusté střevo v lidském těle předchází konečníku, tak se bolestí v podbřišku můžou projevovat i onemocnění tohoto orgánu. Také v tomto případě se může jednat o nějaké zánětlivé onemocnění, jako je například Crohnova choroba. Vyloučit nejde ani polypy, nádory nebo prasknutí střeva.

Zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře je obvykle bakteriálního původu a vedle bolestí v podbřišku se projevuje pálením a řezáním při močení. Je nutné nasadit antibiotickou léčbu, aby se infekce nezhoršila nebo dokonce nezpůsobila zánět ledvin. Opakující se záněty močového měchýře navíc zvyšují riziko rakoviny tohoto orgánu a můžou přivodit neplodnost.

Žlučníkové obtíže

Relativně časté problémy se žlučníkem ve formě žlučníkových kamenů nebo zánětu žlučníku se projevují také bolestí v podbřišku. Ovšem hlavním ukazatelem na problémy se žlučníkem jsou bolesti v pravém podžebří vystřelující do zad. Nejčastěji se projeví po dietní chybě. V těchto případech byste si měli nechat vyšetřit žlučník ultrazvukem. Bolestí v podbřišku se můžou projevovat i nemoci slinivky břišní nebo žaludku.

Menstruace

Typicky ženské obtíže se během menstruačního cyklu můžou projevovat bolestí v podbřišku. Tato bolest je různé intenzity, některá žena ji pociťuje jako mírnou, jiná jako nesnesitelnou. Menstruační bolesti můžou být navíc doprovázeny nevolností a zvracením. Bolest se může projektovat i do bederní části zad. Přestože se jedná o častý a z pohledu některých žen neřešitelný problém, je nutné si dojít na gynekologii, aby se vyloučily jiné zdravotní gynekologické problémy.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>